Azulejo - love or hate?
Utálom a kék-sárga párosítást.
Ezt a szinte csak nálunk - és utálom azt a valakit is, aki tömegével dobta be a piacra dekorációs célzattal Vincent van Gogh kék-sárga képeit - rejtélyes módon favorizált dekorációs színkombót.
Ebben a felállásban csak egyetlen dolog képes meglágyítani azt a brutál kôszívemet: a portugál mázas csempék.
Aki már járt evör Portugáliában, vagy legalább látott a szemével egyetlen olyan utifilmet, amit ott forgattak, biztos látta, hogy ott mindenhonnan gurgulázik a (javarészt) kékre festett csempe.
A jószág neve azulejo, és mérhetetlen mennyiségû verzióban készül, a legszebbek persze kézzel festettek.
In and out, a homlokzatoktól, a lépcsőházakon keresztül, a kerti bútorokig, kerítésekig, eggyek ôk, mint mi a pusztával és a gulyással.
A név valószínûleg az apró, színes kavicsot jelentő arab „al-zulaich” ( الزليج ) kifejezésbôl származik, ami nem meglepô, hiszen a technológiát a perzsák használták elôször, tôlük a mórok csenték el, onnan pedig már egyenes út vezetett oda, hogy a portugálok használják, hisz a számtalan egyéb mór hatás mellett miért pont ez maradt volna ki.
Jól eltanulták a XV. században, és hihetetlen széles körben alkalmazzák a mai napig.
Az aktuális minta és szín az adott kor szokásaitól, ízlésétől függ, például a 17. század végén kizárólag kék színt használtak a festéshez, ám az egyszínûség kompenzálására aprólékosan kidolgozott minták születtek, időnként óriási képek formájában. Az iszlám hatás jóvoltából számos ötletes geometrikus minta is bekúszottt a maga jellegzetes , egymással harmonizáló színeivel, majd a szecesszió és az art deco "divatja" tovább formálta ezt.
Az öntudatos portugálok nagyon büszkék erre a kis benjáminjukra, és bár hasonlóan depresszív nemzet, mint mi, ez a mindenhol jelenlévô kékség csak besegít.
A koros házak homlokzatát borító csempék pótlása meglehetősen nehézkes. Legegyszerűbben a számos bolhapiac egyikén juthat a háztulajdonos egy-egy darabra, meglehetôsen borsos áron. Érdekes módon, ugyan a csempegyárak némelyike gondoskodik az utángyártásról, az ódon házak falait elôszeretettel használt darabokkal javítják.
Az idô múlása így érdekes mozaikokat hoz létre a házfalakon...
Te használnád fél/negyed/nyolcad falnyilag? Netán keverve nem felrázva? Konyha/fürdô bizonyos részeinek csempézésére?
Avagy szép, szép, de csak ott, ahol van, a messzi-messzi portugálhonban, és különben is, csillag nincs a homlokán, úgyhogy távozztôlem ósdiság?
Fotók innen, innen, innen, innen, innen, innen, innen, innen, innen, innen, innen, innen, innen, innen, innen, innen, innen, innen, innen.