Előszobamustra
Otthonunk első helyisége az előszoba (méretüktől, rendeltetésüktől és megközelíthetőségüktől függően nevezzük előszobáknak, belépőknek vagy éppen szélfogóknak), amely a bejáratot és a lakásunkat köti össze, és nem más mint egy bemutatkozó névjegy, amely előrevetíti egész otthonunk hangulatát.
Nap, mint nap ide érkezünk meg...
itt fújjuk ki először magunkat...
többnyire itt fogadjuk a hozzánk érkező vendégeket...
azokat is, akiket nem kívánunk a családunk nyugalma miatt a lakásunkba beljebb tessékelni...
... és ez az utolsó képünk otthonunkról (és veszünk egy nagy levegőt kilépéskor), mikor elhagyjuk azt.
Az előszoba lakberendezése komoly cselendzset jelent, hiszen ez egy közlekedő tér, zsilipkamra: az előszobából számos ajtó nyílik (sok helyen innen történik a lakás többi helyiségeinek elosztása (toló, nyíló, harmonika, egy vagy kétszárnyú ajtókkal)), néha túlzsúfolt vagy épp sivár, és nem utolsó sorban: nem kap elég figyelmet az itt meglévő fény sem.
A levegősség-és tágasság-érzet egyik elengedhetetlen feltétele, ha (már a tervezésnél) odafigyelünk rá, és az ajtókat minél nagyobb felületen üvegeztetjük, vagy ha ez nem megoldható, gondoskodjunk a megfelelő világításról.
És ha már a fénynél tartunk, szinte minden előszoba kötelező eleme az egész alakos tükör (utolsó csekkolás mielőtt kilépünk a lakásból: frizura ok, smink ok, ruházat ok, megmindenolyanamitilyenkoratükörbencsekkolniszoktál ok.
Ráadásul a nagy tükör, mint tudjuk, a kisebb helyiségeket "tágítja", tehát emiatt is jó szolgálatot tesz.
További kötelező elemek még: fogas (a kalaptartós szerintem a mai napig hasznos), a (zárt) cipősszekrény, esernyőtartó, valami kis lerakóasztalka, ami mindig tele lesz, de nem baj, kulcstartó, és ha fér még valami zsámoly vagy szék, ahová leülhetünk felhúzni a cipőt.
Jó, ha a padlburkolat könnyen tisztítható és jó kopásállóságú (sokan ide is tesznek még egy lábtörlőt, ennek későősztől koratavaszig van funkciója, ui. erre tehetjük a havas cipőket, hogy erre csepegjen a hólé.
Ha az előszobából látszik a lakás többi helyisége, akkor - lakberendezési szempontból - jó, ha színeiben, stílusában kapcsolódik a többi szobához: visszaköszönhet a bentebb használt falszín, a tapéta, a lámpacsalád egy-egy darabja, a bútorok stílusa...
...de az ellenkező irány is lehet friss: felkerülhet valami ütős tapéta, szélfogó függöny, grafikák, patchwork-szerűen lerakott cemetlap a padlón...
Sok lakásban az előszobában található a mindenféle közmű órája, a villany- és a gázóra, itt futnak össze a mindenféle csövek, amiket egy mennyezetig nyúló beépített szekrénnyel praktikus eltakarni, ráadásul így további tárolórészekhez juthatunk.
És végül, de nem utolsó sorban: harmonikusan, elegánsan képes illeszkedni otthonunk összképébe, színvilágába az előszobai üvegfelületeknél az ólomüveg, de lobbiznék a savmaratott vagy fazettázott üvegekért is (esetleg szp mintájú üvegfóliáért).
A bejárati ajtók mellőzött felülvilágítója (vagy az egy szem kitekintő, hosszanti ablak) egy szépen kivitelezett betéttel külön főszerepet kaphat (ha ehhez keresel szakembert, fordulj hozzám bizalommal, elkészítem).
Lényeg a lényeg: mindig öröm legyen a hazaérkezés ismerős, megnyugtató pillanata... és rajtunk múlik hogyan, mivel teremtjük meg ezt magunknak.
Zenemeg:
Előszoba-inspirálódás-csinálás. Nemcsak mondás, csinálás:
Nem csatlakoztál még az ÁAT-hez a Facebookon?
Az meg hogy lehet? :)
Gyere! Várunk! Itt ni: klikk ide.