Gusztushuszadika
"Szilvás, kókuszos, korianderes chutney (kb. 4 dl) by Lilafüge
1/2 kg szilva
5 dkg friss koriander
5 ek kókuszreszelék
4 ek barnacukor
1 tk só
1 ek frissen reszelt gyömbér
1 kis fej vöröshagyma (még jobb salottával) nagyon apróra vágva
2 ek citromlé (vagy 1 ek citromlé + 1 ek zöldcitromlé)
2-3 (zöld) chili (ízlés szerint)
A szilvát kimagozom, negyedelem, közepes lábosba teszem. A cukorral és a gyömbér felével közepes lángon addig főzöm, amíg szinte teljesen szétfő a gyümölcs, de kicsit darabos marad. Ha savanyú, lehet hozzá több cukrot adni, ha nagyon sűrű, egy kis vizet. Lehúzom a tűzről, hagyom kihűlni.
Közben a hagymát apróra vágom. A chilit kimagozom, feldarabolom. A felaprított koriander levelet+szárat, de akár a gyökeret is, a kókuszreszelékkel, a maradék cukorral és gyömbérrel, sóval, citromlével turmixgépbe teszem és jó alaposan felaprítom. Ellenőrzöm az ízét, ha kell hozzáadok sót, citromlevet vagy cukrot (lehet mézet is), majd hozzákeverem a kihűlt szilvás alaphoz. Hűtőben legalább egy órát pihentetem (de ha nem bírom kivárni, azonnal fogyasztom)."
Chutney (ejtsd csatni):
Édes, de nem lekvár, savanyú, de nem savanyúság, fűszeres és gyakran égetően csípős, de nem ételízesítő, ám túl tömény ahhoz is, hogy köretként, főzelékként egyszerre nagyobb mennyiségben fogyasszunk belőle. Nem olyan híg, mint egy mártás; darabos, nem pedig krémszerű, mint egy püré. Zöldségből-gyümölcsből főzik, ecettel-cukorral tartósítják, inkább elteszik, mint frissen tálalják. Hidegen szokták fogyasztani. Indiai eredetű, de az angolszász világ régen a magáévá tette, és egyre terjed tovább.
A magyar konyhába is beilleszthető: vadhúsok mellé áfonya helyett, főtt marha és egyéb leveshúsok mellé torma, mustár, paradicsomszósz helyett. Bármikor feladható saláták, savanyúságok, kompótok, a megszokott mártások helyett. Kiegészítheti a hideg vagy meleg előételeket.
Fotók innen, innen, innen, innen, innen, innen, innen, innen, innen, innen,innen, innen, innen, innen, innen, innen, innen.